capo (7)Piątki 17.00-17.45 – dzieci 6+

Cena zajęć – 25zł; w karnecie – 4 zajęcia – 80 zł

Zapisy i informacje: 608 380 380

Zajęcia ruszają po zebraniu się grupy.

Prowadzi Marinaldo Martins Pereira.

Mestre Marinaldo w akcji.

Capoeira jest to brazylijska sztuka walki, charakteryzująca się dynamizmem i taneczną płynnością ruchów. W capoeirze elementami ataku są liczne kopnięcia oraz podcięcia, zaś obrona to uniki i przejścia. Capoeira jest sportem kompletnym – rozwija siłę fizyczną, ale również szybkość, elastyczność, koordynację i refleks trenującego. Pozwala również odciąć sie od stresu i napięcia, jakie nas otacza każdego dnia.

Capoeira wywodzi się od afrykańskich niewolników w Brazylii i jej podstawowym celem była walka o wolność. Zgodnie z jej pierwszymi ideami współczesna capoeira nie zna granic wieku, płci czy koloru skóry. Może ja trenować każdy. Capoeira obecnie jest jednym z najpopularniejszych sportów uprawianych w Brazylii.

Ważnym elemantem capoeiry jest tzw. roda (tłum. krąg), gdzie capoeiristas stają w kole, którego najważniejszym punktem jest bateria (tłum. orkiestra). Capoeristas wchodzą do kręgu parami prowadząc symulowana walkę, podczas gdy wszyscy inni akompaniują im muzyką i śpiewem.

Capoeira w rozwoju dziecka pozwala na kształtowanie zarówno sfery fizycznej jak i psychicznej. Ćwiczenia fizyczne pozwalają wypracować siłę mięśni, gibkość, elastyczność i szybkość . Dzieci na zajęciach mają okazję wykorzystać w ukierunkowany sposób swoją niespożytą  energię, uczą się koncentrować na konkretnych zadaniach. Większość elementów typowych dla sztuki walki jaką jest capoeira jest przekazywana dzieciom w formie zabawy. Dla dzieci od 4-6 lat to przede wszystkim ćwiczenie koordynacji ruchowej i  wypracowywanie świadomości własnego ciała. Capoeira odgrywa bardzo ważną rolę w pobudzeniu w dziecku ciekawości świata, poznawania nowych kultur. Dzieci uczą się szacunku dla swojego instruktora, jak również do swoich kolegów i koleżanek. Uczą się współpracy z partnerem (ćwiczenia w parach), a także z grupą. Capoeira pozwala rozwijać wiarę w siebie, przełamywać swoje ograniczenia.   Na zajęciach capoeiry dzieci uczą się również na gry na oryginalnych instrumentach brazylijskich (pandeiro, birimbau, atabaque – zdjęcia poniżej), śpiewają proste piosenki w języku portugalskim. Dzieci wypracowują w ten sposób poczucie rytmu, a także uczą się podstaw języka portugalskiego.