Poszukiwanie pracy w małym i dużym mieście

Poszukiwanie pracy w małym i dużym mieście

Zupełnie inaczej szuka się pracy w małych miejscowościach, a inaczej w większych miastach. Różnice w poszukiwaniach będą zarówno w miejscach, gdzie ogłoszenie o pracę można znaleźć, jak i w sposobie aplikowania na dane stanowisko. Przeanalizujmy zatem te różnice.

Jak szukać pracy w dużym mieście

Miasta takie jak Kraków, Warszawa, Wrocław, Poznań czy Gdańsk to największe miasta w Polsce. Pracy w nich najlepiej jest szukać poprzez największe serwisy ogłoszeniowe w sieci (liderem jest oczywiście Pracuj.pl). Konkurencja w tych miastach jest duża, a więc przygotowanie wysokiej jakości CV będzie bardzo ważnym aspektem. Również należy przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, bowiem firmy w dużych miastach często zatrudniają wyspecjalizowane działy HR (lub agencje HR), które prowadzą proces rekrutacji.

Poszukiwanie pracy w mały mieście

Przykładowo na hasło praca Toszek w zasadzie nie znajdziemy żadnych ogłoszeń w sieci. Dlatego w tak małych miastach o wiele lepszą strategią jest wydrukowanie kilkudziesięciu egzemplarzy swojego CV i przejście się po okolicznych lokalach czy sklepach. Roznosząc CV w ten sposób dobrze jest upewnić się, czy osoba jakiej przekazaliśmy dokument przekaże go kierownikowi danego miejsca pracy. Najlepiej jest wziąć numer telefonu do danego lokalu i później zadzwonić z pytaniem, czy aplikacja została rozpatrzona. Osobiście polecam nie oszczędzać i wydrukować CV w kolorze, a także na grubszym papierze, aby przyjemnie trzymało się je w dłoni.

Praca w internecie

Rozwiązaniem adekwatnym zarówno w małym jak i dużym mieście jest szukanie pracy online, czyli po prostu w sieci. Mam tutaj na myśli dorywcze zlecenia, przykładowo na tworzenie treści, tłumaczeń, uzupełnianie ankiet i tego typu zajęcia. Jest to bardzo dobry sposób na dorobienie sobie, w czasie kiedy nie mamy żadnej pracy. Serwisy poszukujące tego typu podwykonawców zwykle rozliczają się przez umowę zlecenie lub po prostu przyjmują faktury od osób prowadzących własną działalność gospodarczą.