W obecnych czasach szukamy wszelkich możliwych sposobów na oszczędności. Niektóre z nich wymagają zaciskania pasa na zakupach i rozsądnych decyzji przy kupnie niektórych rzeczy, inne są dużo prostsze, bo automatyczne. Jednym z takich automatycznych sposobów oszczędzania jest konto oszczędnościowe w banku. Czym jest i jak działa?
Na czym polega konto oszczędnościowe?
Konto oszczędnościowe to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych, który łączy w sobie zalety konta rozliczeniowego i lokaty. Takie konto pozwala na bezpieczne przechowywanie pieniędzy, ale także ich pomnażanie, dzięki temu, że jest oprocentowane. Mimo tego, inaczej niż w przypadku lokaty, można częściej wypłacać z niego gotówkę. Na lokacie pieniądze się niemal nie do ruszenia, bo jeśli je wypłacimy – utracimy zysk. Na koncie oszczędnościowym możemy w dowolnym momencie wypłacać, przelewać, a także dokładać środki, a każda umieszczona tam złotówka pracuje na siebie. W porównaniu z lokatą konto oszczędnościowe ma mniejsze oprocentowanie, ale to nie reguła – zdarzają się produkty z wyższym procentem.
Kiedy opłaca się przerzucić środki na konto oszczędnościowe?
Jeśli znajdziemy konto z dobrym oprocentowaniem, a mamy pieniądze, po które chcemy móc sięgnąć w dowolnym momencie, możemy wpłacić je właśnie na takie konto. To również dobra opcja dla osób, które mają nieregularne przychody i nie są w stanie wpłacać co miesiąc takiej samej kwoty oszczędności. Dzięki kontu oszczędnościowemu, uzyskają swoje zyski nawet jeśli w danym miesiącu nie wpłacą zupełnie nic.
Co warto wiedzieć przed założeniem konta oszczędnościowego
Zanim zdecydujemy się na taki produkt, przeanalizujmy oferty różnych banków i proponowane przez nie oprocentowania. Sprawdźmy też, jakie są opłaty za wypłacanie środków z konta – niektóre banki pozwalają tylko na jeden darmowy przelew w miesiącu, reszta kosztuje nawet kilka złotych za jeden. W internecie regularnie publikowane są rankingi kont oszczędnościowych, które uwzględniają wymienione tu cechy – dzięki nim można szybko przekonać się, gdzie najbardziej opłaca się ulokować swoje pieniądze.
Najnowsze komentarze