Oto 5 powodów dla których warto nie mieć dzieci

Oto 5 powodów dla których warto nie mieć dzieci

“Kiedy w końcu doczekam się wnuków?” – to zdanie potrafi zamrozić, bądź wzburzyć krew w żyłach wielu dorosłym osobom, które z jakiegoś powodu nie chcą mieć dzieci.

 

Rzeczywiście, dzieci są podstawą naszego społeczeństwa i nadzieją na to, że na starość dostaniemy mniejszą, bądź większą emeryturę. Jednak, czy każdy powinien je posiadać i czy rzeczywiście są niezbędne do szczęścia? Oto 5 powodów, dla których warto się nad tym zastanowić. Po pierwsze, dzieci wiążą się z mnóstwem wydatków i wyrzeczeń – należy przygotować się na wiele nieprzespanych nocy, zmartwień, straconych okazji towarzyskich. Po drugie, dla jednego z rodziców będzie wymagało częściowego lub całkowitego zrezygnowania z pracy, gdzie wydatki będą dużo większe. Po trzecie, normalne wakacje przestaną dla nas istnieć na co najmniej kilka lat, gdyż dziecko jest nieprzewidywalne, więc nasz wymarzony wyjazd, na który wydaliśmy mnóstwo pieniędzy, może stać się koszmarem. Po czwarte, posiadanie dziecka to wielka odpowiedzialność, często trzeba rzucić wszystko i biec do szkoły, bądź zostać w domu w czasie choroby, wydając mnóstwo pieniędzy na leki, gdyż dzieci zazwyczaj prawie ciągle chorują. No i po piąte – tracimy naszą niezależność. Nie możemy “rzucić wszystkiego, wydać naszych oszczędności i wyjechać w Bieszczady”.
Jak widać, posiadanie dziecka to wielka odpowiedzialność, zatem wcześniej warto zastanowić się, czy nadajemy się do tej roli.