Czasem nie ma innego sposobu na zakup, jak tylko skorzystanie z kredytu lub zakupów na raty. Zwłaszcza różne opcje zakupów ratalnych cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, a banki i instytucje finansowe mają ich coraz ciekawsze oferty. Jednak jak w przypadku każdego kredytu, warto dokładnie dowiedzieć się, jakie koszty dodatkowe poniesiemy decydując się na skorzystanie z danej oferty.
Oprocentowanie i jego składowe
Czytając warunki umowy o kredyt lub zakupy ratalne, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na RRSO, czyli rzeczywiste roczne oprocentowanie kredytu. Im wartość ta jest niższa, tym dla klienta lepiej. Bank może jednak wliczać lub nie wliczać do RRSO kosztów ubezpieczeń, warto o to zapytać lub dopatrzyć w umowie. Również prowizja, jaką pobiera bank od udzielenia kredytu lub skorzystania z zakupów ratalnych powinna być jak najmniejsza. Zdarzają się czasem wyjątkowe promocje, w których prowizja jest zniesiona, choć nie jest to zbyt częste. Odkąd nie ma ustawowego limitu prowizji, banki mogą pobierać prowizję w wysokości nawet kilkudziesięciu procent, najczęściej jednak wartość ta oscyluje w pobliżu pięciu procent.
Jakie ubezpieczenia trzeba wykupić i jakie są dodatkowe koszty?
Kredyty promocyjne mają to do siebie, że często wiążą się z koniecznością wykupienia dodatkowych ubezpieczeń. Może to być czasem ubezpieczenie na życie, może być to również ubezpieczenie na wypadek utraty pracy. Konieczność zakupu tych ubezpieczeń może zniwelować zyski, jakie wydawałoby się, że odniesiemy z powodu promocyjnej stawki kredytu.
Jak kupować na raty, by nie żałować
Wiele sklepów reklamuje swoje oferty obietnicą tanich lub całkowicie darmowych rat. Warto uważnie czytać regulaminy takich ofert i kalkulować wszystkie koszty obowiązkowe i dodatkowe, nie zachwycając się przedwcześnie. Często takie oferty bywają złudne, co nie znaczy jednak, że niemożliwe jest kupienie czegoś na raty zero procent. Takie oferty są dostępne i rzeczywiście pozostają darmowe, dopóki nie spóźnimy się z płatnością. Decydując się na wielomiesięczne spłaty, zawsze bierzmy pod uwagę to, czy na pewno będziemy w stanie każdego miesiąca wpłacać na czas wymaganą kwotę.
Najnowsze komentarze