Jak wziąć kredyt na zakup domu? Kredyt na kupno domu warunki

Jak wziąć kredyt na zakup domu? Kredyt na kupno domu warunki

Bez względu na to, na jaki sposób kupna domu się zdecydujemy, warto poznać dostępne na rynku oferty kredytów przeznaczonych na ten cel. Zwykle bywa tak, że najkorzystniejszy kredyt hipoteczny może zaproponować bank, który specjalizuje się w tej dziedzinie, a jako swoją czołową ofertę przedstawia właśnie hipoteki. Przy tym tylko warto pamiętać, że gdy kupujemy dom na kredyt, do kosztów rat trzeba będzie doliczyć ewentualne koszty wykończenia, remontu, a następnie utrzymania, dlatego warto też zadbać o to, aby raty kredytu były jak najniższe i nie obciążały zbytnio domowego budżetu.

Kredyt na kupno domu warunki i wymagania

Banki wymagają od kredytobiorców różnych dokumentów, które mogą różnić się pomiędzy poszczególnymi instytucjami. Dlatego też warto to sprawdzić przed wizytą, aby być pewnym, że mamy cały komplet. Bank rozpatrując wniosek sprawdzi kompletność i prawidłowość dokumentów, oceniając jednocześnie jaką zdolność kredytową ma wnioskodawca. Decyzja o przyznaniu lub odmowie kredytu może przeciągnąć się nawet do kilku tygodni. Niezależnie od tego, jaka jest to decyzja, bank ma obowiązek poinformować o niej klienta. Jeśli jest to pozytywna decyzja, o dalszych krokach dowiemy się już od banku. W przypadku negatywnej – nie mamy co liczyć na zwrot dokumentów. Można za to spróbować zapytać bank, jakie są przyczyny odmowy. Bank jest zobowiązany do odpowiedzi, a dla nas może stać się ona wartościową wskazówką, mówiącą o tym, co można zmienić, by w przyszłości łatwiej dostać kredyt.

Ostatnie formalności

Jeśli jednak mamy szczęście i dostaliśmy pozytywną odpowiedź, nadchodzi czas na podpisanie umowy. Nawet jeśli wydaje się nam, że dobrze poznaliśmy ofertę danego kredytu, warto dokładnie przeczytać warunki umowy i każdy jej paragraf. Jeśli coś budzi wątpliwości, czegoś nie widzieliśmy wcześniej, pytajmy od razu. Można też zaczekać z podpisaniem i skonsultować się ze specjalistą prawnym, który sprawdzi, czy wszystkie zapisy umowy zgodne są z prawem. Warto upewnić się także, że wiemy, w jakich terminach i w jaki sposób spłacać raty kredytu. Trzeba wiedzieć też, jak będzie wyglądać kwestia własności domu.