Izolatory ceramiczne

Izolatory ceramiczne

Rola izolatora i jego rodzaje

XX wiek był to wiek, w którym zdarzyło się wiele rzeczy, zarówno dobrych, jak i złych. Jedną z tych dobrych było stopniowe udostępnianie ludziom energii elektrycznej. Dziś nie jesteśmy w stanie wyobrazić funkcjonowania bez niej, a każda godzina przerwy w dostawie prądu jest dla wielu „drogą przez męki”. Jednym z urządzeń składających się na prawidłowy „transport” elektryczności są izolatory. Izolatory elektroenergetycznych dzielą się na cztery następujące podgrupy: hybrydowe, polimerowe, szklance i ceramiczne. W poniższym artykule przedstawię najważniejsze informacje o tych ostatnich i po krótce przybliżę zasadę ich działania, wygląd i podrodzaje.

Jak wygląda izolator?

Wygląd izolatora prezentuje się następująco: jest on barwy brązowej (wiśniowej) lub rzadziej szarej, kształt natomiast to pręt wykonany z ceramiki posiadający zgrubienia, które następują po sobie i przypominają kapelusze grzybów. Ich zadaniem jest przeciwdziałać przenoszeniu wyładowań przez powietrze.

Izolatory ceramiczne — rodzaje porcelany

Rozwój izolatorów ceramicznych następował równolegle z rozwojem sieci elektroenergetycznych. Stopniowo rosło zapotrzebowanie na elektryczność, więc także potrzebne były również wymyślone w pewnym momencie dziejów izolatory, w tym te wykonane z ceramiki.
Same izolatory ceramiczne wykonuje się zazwyczaj z trzech rodzajów porcelany. Jest to porcelana: krzemionkowa oznaczana symbolem C110 oraz dwa rodzaje wysokoglinowej oznaczonych odpowiednio C120 i C130. Dla każdego z wymienionych rodzajów porcelan dedykowana jest liczba lat użytkowana: C110 – ok. 10 lat, C120 – OK. 20 lat i ponad 40 lat dla typu C130.

Rodzaje izolatorów ceramicznych

Same izolatory ceramiczne jako wyroby również można sklasyfikować jako trzy główne grupy: liniowe, stacyjne i aparatowe. Powierzchnię każdego z nich pokrywa błyszczące gładkie szkliwo, pozwalające na pozbywanie się zabrudzeń oraz polepszenie jego wytrzymałości. Ważne, aby owa powierzchnia nie posiadała wtrąceń i wad, bo tylko w takim wypadku cały izolator będzie mógł działać bez zarzutu i spełniać prawidłowo swoją funkcję.

Okucia

Niektóre rodzaje ceramicznych izolatorów są łączone z odpowiednimi okuciami. Wykonane z żeliwa lub stopu aluminium okucia także mają usprawnić ich odporność na różne czynniki zewnętrzne. Aby połączyć te dwie części, używa się np. spoiwa metalicznego TM albo cementowego HC.
Spoiwo powstaje w zależności od wybranego rodzaju, z: siarki, cementu, stopu ołowiu z antymonem.

Produkcja w Polsce

Produkcją izolatorów i innej porcelany elektrotechnicznej zajmuję się bardzo nieliczna grupa zakładów. W Polsce zajmują się nimi trzy firmy: LAPP Insulators i Radpool Elektroporcelana Ciechów — które produkują wyłącznie izolatory niskiego i średniego napięcia, natomiast trzecia firma ZPE ZAPEL S. A, produkuje jeszcze izolatory wysokiego napięcia. Wszystkie z firm, mają wieloletnie doświadczenie w produkcji tych wyrobów, jak również bardzo dużą ilość towarów eksportują na rynki zagraniczne.